0286 218 05 18
0286 218 04 56

Programlar

Office 365 Kayıt / Kurulumu

Office 365 Kullanımı için Gerekli Adımlar

1- Kayıt Adımı

https://products.office.com/tr-tr/student/office-in-education?ms.officeurl=students adresine tıklayınız. 

Mevcut comu.edu.tr uzantılı e-posta adresinizi girdikten sonra, açılan ekranda öğrenci/öğretmen tercihi yapılacaktır. Üniversitemizde görev yapan tüm personel, öğretmenim i seçecektir.

 

Sonraki ekrana geçince girmiş olduğunuz e-posta adresine doğrulama kodu gönderilecektir.

Sonraki ekranda gerekli olan bilgiler, doğrulama kodu ile birlikte tamamlanır. Belirlenen parola en az 1 büyük harf, en az küçük harf ve rakam içermeli ve 8 karakterden kısa olmamalıdır.

Sonraki ekranda gerekli olan bilgiler, doğrulama kodu ile birlikte tamamlanır. Belirlenen parola en az 1 büyük harf, en az küçük harf ve rakam içermeli ve 8 karakterden kısa olmamalıdır.

Bir sonraki ekranda davet etmeyi düşündüğünüz kimse yoksa altta bulunan atla linkini seçiniz.

Daha sonraki adımda, belirlediğiniz parolayı unutmanız durumunda parolanın sıfırlanabilmesi için ek bilgi talep edilmektedir. Ekranda parolanız tekrar istenecektir.

Parola girildikten sonra "Bu e-posta adresinin birden fazla Microsoft hesabı ile kullanıldığı görülüyor. Hangisini kullanmak istiyorsunuz?"  sorusu ile karşılaşırsanız İş veya okul hesabını seçiniz.

Bu adımdan sonra parolanızı tekrar girmeniz istenebilir.

Parola girildikten sonra, kimlik doğrulama yöntemi olarak cep telefonu veya kişisel e-posta adresi girilmelidir.

Cep telefonuna veya kişisel e-posta adresinize girilen doğrulama kodu girildikten sonra aşağıdaki gibi karşılama ekranı çıkacaktır.

Karşılama ekranından kullanmak istediğiniz uygulamayı online olarak kullanabilirsiniz.

Buradaki ekrana daha sonra http://www.office.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz..

Online uygulamalar üzerinden bilgisayarınızdaki dosyalara ulaşabilmek için bilgisayarınıza One Drive programı kurulu olmalıdır.

2- One Drive Kurulumu

 

Açılan uygulamada yukarıda ki adımda kaydolurken e-posta adresinizi ve parolanızı giriniz. Eğer Kişisel ya da İş ve Okul için mi kullanıyorsunuz sorusu ile karşılaşırsanız İş ve Okul için  seçilmelidir.

Parolanızı girdikten sonraki ekranda bilgisayarınızda kullanılacak olan One Drive klasörü seçilir.

Varsayılan klasör C:\Users\Kullanıcı adınız\OneDrive\OneDrive - comu.edu.tr olacaktır. 

Sonraki ekranda eşitleme seçeneği kısmındaki tikleri kaldırarak atlayabilirsiniz.

One drive ye hoşgeldiniz ekranına ulaştığınızda, buradaki kullanım yönergelerini inceleyerek, One Drive klasörümü aç a geliniz.

Açılan klasörde çevrimiçi olarak çalıştığınız dosyalar bu klasöre düşecektir.

Bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz Office dosyalarını oluşturulan One Drive klasörüne taşıyarak veya kopyalayarak Web üzerindeki Office 365 uygulamasından ulaşabilirsiniz.

3- Office 365 i kullanmaya Başlama

Office 365 online sürümü kullanmaya https://www.office.com/ adresine giderek başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimli örnekte Ziraat yazı isimli klasörün  Office 365  ortamında kullanımı gösterilmiştir. Burada “Ziraat yazı” klasörü, yukarıdaki adımda oluşturulan One Drive klasörüne taşınmıştır.

 

Office 365 üzerindeki word uygulamasına geldiğinizde bilgisayarınızdaki dosyalara One Drive iş konumundan aç linkinden ulaşabilirsiniz.

 

İlk Kullanımda bir karşılama ekranı çıkabilir. "One Drive yi kullanmaya başlayın" ı seçerek bu ekranı geçin. One drive klasörünüzdeki dosyalar aşağıdaki gibi listelenecektir.

İstediğiniz dosya tıklandığında dosya önizleme kipinde açılacaktır. Belge üzerinde işlem yapabilmek için  "Belgeyi Düzenle" seçilmelidir. Eğer birden fazla seçenek sorulursa "Tarayıcıda Düzenle" seçilmelidir.

Önemli Bağlantılar